سفر هیات اقتصادی عمان به کیش

پیام توسعه به زبان دیپلماسی

نتایج پژوهش‌های متعدد اقتصادی حاکی از این است که حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل نقش بسیار موثری در بهبود نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آنها دارد و کیش به عنوان نگین گردشگری ایران در خلیج فارس، می‌تواند نقش بسزایی در این حوزه ایفا کند.

به گزارش اخبار جزایر به نقل از ایرنا، بازتر شدن اقتصاد و حضور فعال در عرصه‌های جهانی مانند آنچه در چین و هند و قبل از آنها در کره جنوبی و سنگاپور اتفاق افتاد، اگرچه به معنی حل تمامی مشکلات یاد شده نیست اما نقش بسیار حیاتی در فائق آمدن بر آنها ایفا می‌کند.

تجارت، فرصت‌های تازه‌ای را برای کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند و با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود بهره‌وری از طریق توسعه بخش خصوصی، به توسعه یک کشور و کاهش فقر در بین شهروندان آن کمک می‌کند.

در همین راستا، جایگاه سوق الجیشی جزیره کیش از یک طرف و وجود زیرساخت‌های مهم توسعه از جمله مدرن ترین پایانه فرودگاهی کشور، بنادر هوشمند و پشتیبان و صنعت هتلینگ مناسب در کنار آب و هوای پاک، دریای زلال و طبیعت بکر آمیخته با مدرنیته سبب شده که این جزیره زیبای مرجانی در سایه تلاش دولت سیزدهم برای بهبود روابط بین المللی به خصوص در منطقه، زیر ذره بین سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد.

طی ۶ ماه گذشته جزیره کیش همواره از هیات‌های تجاری و اقتصادی کشورهایی همچون هند، روسیه، ارمنستان، چین، کوبا، عراق، قطر و بسیاری دیگر در سطوح سفیر تا سرکنسول و روئسای اتاق بازرگانی میزبانی کرده است که نشان از توجه ویژه مدیران سازمان منطقه آزاد کیش از توسعه مراودات اقتصادی با سایر کشورها دارد.

در همین راستا تعداد پروازهای خارجی جزیره کیش نیز طی سال جاری حدود پنج برابر افزایش یافته و قطع یقین برای سال آتی نیز این رقم افزایش چشم گیری خواهد داشت.

هفته گذشته سفر یک گروه اقتصادی به جزیره کیش تحت عنوان گروه دوستی عمان و ایران بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت که هرچند با واکنش مثبت کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز همراه بود؛ اما برخی رسانه‌های مخالف دولت با سم پاشی سعی داشتند تا کام مردم از این اتفاق مثبت را تلخ کنند.

با قائل به اینکه انتقاد حق مسلم رسانه است اما باید مرزی بین انتقاد و تخریب قائل شد؛ اینکه برخی از رسانه‌ها قبل از پایان سفر هیات عمانی به کیش با پیش داوری و با یک نگاه تامل بر انگیز در تلاش برای بی فایده جلوه دادن اینگونه سفرها هستند به هیچ وجه در شان یک رسانه حرفه‌ای نیست و دستاوری جز سیاه نمایی و ایجاد نا امیدی در افکار عمومی ندارد.

باید اذعان کرد که سفر هیات ۱۱ نفره بلند پایه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی عمانی که با هدف بررسی ظرفیت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری در جزیره کیش انجام شد، دستاوردهای مهمی داشت؛ در این دیدار که توافقات مهمی نیز به امضا رسید، مقرر شد تا کمتر از یک ماه دیگر سفرهای روزانه به عمان از فرودگاه کیش برقرار شود.

 

برقراری پروازهای روزانه با عمان نه تنها مراودات اقتصادی با کشورهای منطقه را افزایش خواهد داد بلکه نقش بسزایی در حضور سرمایه گذاران عمانی در کیش دارد که نمی‌توان به هیچ وجه آن را منکر شد.

همچنین توافق برای اعزام اساتید، معلمان و کادر وزارت آموزش و پرورش عمان جهت سفرهای گردشگری و تفریحی به کیش یکی دیگر از دستاوردهای مهم حضور هیات اقتصادی عمان در این جزیره بود که قطع یقین در توسعه گردشگری و ارز آوری برای کشور نقش آفرینی خواهد کرد.

ایران در شرایط تحریمی توانست با تکیه بر دانش بومی و تقویت آن در بسیاری از حوزه‌های مهندسی به پیشرفت‌های چشم گیری دست یابد که عمانی‌ها نیز به آن کاملا واقف هستند؛ در همین راستا نیز آنان طی حضور خود در کیش، علاقه مند برای همکاری با متخصصان ایرانی جهت احداث پروژه‌های مختلف سخت افزاری در حوزه گردشگری شدند که می‌تواند در افزایش تراز اقتصادی منطقه نقش مهمی داشته باشد.

علاوه بر تمامی این موارد، توافق با عمانی‌ها برای آغاز تجارت با آنان و ارتباط گیری از این طریق با برندهای مطرح جهانی دستاوردی است که می‌تواند صنعت بازار کیش را متحول و نقطه عطفی برای توسعه گردشگری محسوب شود.

نیم نگاهی به رسانه‌های عمانی نیز نشان می‌دهد، آنان ذوق زده از ارتباط گیری با ایران قوی از سفر موفق هیات هیات اقتصادی به کیش استقبال کردند؛ در همین راستا خبرگزاری رسمی عمان نوشت: تجار عمانی و ایرانی از تلاش‌های مستمر دولت‌های دو کشور در حمایت از روابط اقتصادی و تجاری که به تقویت روابط و روابط رو به رشد بین دو کشور دوست کمک می‌کند، حمایت می‌کنند.

در ادامه گزارش خبرگزاری عمان آمده است: ایران به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده و در ساخت پروژه های سرمایه گذاری، تامین مصالح ساختمانی، فعالیت‌های تجاری، تجهیزات برقی و مکانیکی می‌تواند برای عمان یک فرصت باشد.

در شرایطی که رسانه‌های عمانی از افزایش ارتباط گیری با ایران ذوق زده و استقبال می‌کنند، تخریب فضای ارتباطی ایجاد شده در افکار عمومی از سوی برخی رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی اقدامی شایسته نیست.

حال با اشاره به بخشی از دستاوردهای سفر هیات تجاری بلند پایه عمان به کیش به وضوح می‌توان به اهمیت این سفر و تلاش‌‍‌های سازمان منطقه آزاد به عنوان نماینده دولت در منطقه برای افزایش مرداوات تجاری بین المللی جهت نقش آفرینی در توسعه تجاری کشور پی برد.

انتظار می‌رود در همین راستا نیز رسانه‌ها به دور منافع سیاسی و جناحی برای تحقق منافع ملی و امید آفرینی، تسهیل گر ارتباط سرمایه گذاران خارجی با ظرفیت‌های داخلی باشند تا در توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم نقش آفرینی کنند.